Okolie

Blízke okolie

Pokiaľ vyjdete z brány a vydáte se po ceste za domom smerom hore, bude Vám odmenou ticho a ohromujúci pohľad na okolitú krajinu.


Štiavnické vrchy patria k jednej zo 14 chránených krajinných oblastí Slovenskej republiky. Špecifické sú okolité kopce, ktoré vznikly vulkanickou činnosťou. Najvyšším vrchom je Sitno, ktoré je 1009 m.n.m. vysoké. Veľkú časť lesov tvoria buky, duby, brezy, jedle smreky. Dalším špecifickým rysom pre túto krajinu sú jazerá, nazývané tajchy, ktorých je okolo Štiavnice 24. Akokoľvek sú tajchy integrované v ich prirodzenom prostredí, boli pôvodne postavené v 18. storočí ako vodné nádrže slúžiace tažobnému priemyslu. A vo svojej dobe ich tu bolo až 60. V súčastnosti sú tajchy využívané ku rekreácii.

Blízke okolie ponúka rozmanité druhy využitia volného času, či už pre turistov, bicyklovanie či plávanie, alebo i pre ostatné činnosťi.


picture: Jan Dudas

Vyhne


Kamenné more

Je jedinečným prírodním útvarom sopečného pôvodu. Svojou rozlohou (5 ha) je najväčším kamenným morom v sopečnej časti západních Karpát a jedno z najstarších chránených území na Slovensku.  Skaly sú pokryté vzácnymi machmi a lišajníkmi, a pokial budete mať štastie, môžete tu vidiet aj jašteričku  (Podarcis muralis).Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je malebné mesto s koreňami siahajúcimi až do stredoveku, kedy bolo centrom tažby drahých kovov. Mesto renesančních palácov, kostolov, zámkov, elegantného námestia a unikátnej Kalvárie (súbor káplniek symbolizujúcich krížovú cestu). Mesto zapadá do okolitej krajiny, pre ktorú sú špecifické tiež pamiatky banskej a hutnej činnosti, ktorá tu v minulosti prebiehala.

Toto miesto bolo obnovené a dnes patrí do svetového kultúrneho dedičstva. Nielen, že tu môžete obdivovať krásne domy, ale môžete navštíviť tiež miestnu čajovňu, ktorá sa nachádza v bývalom väzení alebo si užiť čokoládové nápoje v nádherných kaviarňach.Námestie Svätej Trojice

Námestie bolo vybudované začiatkom 16. storočía a tvorí architektonické srdce Banskej Štiavnice. Jeho tvar bol určovaný predovšetkým výstavbou radnice a kostola svätej Kataríny. Námestie lemujú nádherné domy, ktoré boli pôvodne vo vlastníctve bohatých měšťanov a banských podnikatelov. V strede námestia stojí majestátny morový stlp Svätej Trojice. Bol postavený z vdačnosti za ukončenie moru, ktorý trápil mesto v rokoch 1710 – 1711. Pôvodne bol veľmi obyčajný, dnešnú podobu mu dal sochár Dionýz Stanetti. Na podstavci si môžete prehliadnut šest světcov, predovšetkým ochráncov pred morom a patronom baníkov.

 

Radnica

Tento pôvodom gotický dom zo 14. storočia bol pôvodne len prízemní a bol využívaný ku zasadaniu mestkej rady. Začiatkom 16. storočia k nemu pribudla káplnka sv. Anny. Káplnka bola však zbúraná a na jej mieste bolo postavené súsošie Panny Márie. Dnešnú podobu získala budova radnice v rokoch 1787 – 1788, kedy bola prestavaná. V podzemí radnice sú pivnice, ktoré slúžili ako mestké väzenie.

Klopačka

Klopačka je dvojposchodová renesančno-baroková stavba z roku 1681. Vo vnútri budovy je umiestnene zariadenie, ktoré klepaním oznamovalo baníkom čas, kedy bolo nutné sfárat do bane. Klopaním oznamovalo rôzne príležitosti, či už sviatočné príležitosti, pohreby či požiare. V 18. storočí služilo podzemie ako vezenie pre baníkov odsudených banským súdom.

Starý zámok

Na výbežku Paradajzu bola začiatkom 13. storočia tu postavená románska bazilika – kostol svätej Márie. V 15. storočí došlo k vybudovaniu múru, ktorý obohnal ako baziliku, tak aj cintorín vedla nej.  V roku 1540 došlo k prestavaniu na protitureckú pevnost. Klenba nad hlavnou ložou bola zbúraná a na jej mieste vzniklo nádvorie. Pozdejšie vzniklo dalšie opevnenie. Do komplexu starého zámku patrí tiež káplnka svätého Michala. Táto románska rotunda má dve časti. Nadzemná čast sa nazýva karnárium, slúžilo k ukladaniu zomretých pred samotným pohrebom. V spodnej časti bolo tzv. ossarium – kostnice, do nej sa vkladaly kosti z vykopaných hrobov. Na múroch káplnky sa zachovali tiež zbytky fresiek zo 14. storočia. Nedaleko káplnky sa nachádza tiež tzv. „Himmelreich“ – bašta zo 14. storočia, ktorá slúžila ako mučiareň a väzenie. 


Piargska brána

Piargska brána je renesančná budova z roku 1554. Vybudovaná bola, aby slúžila mestkému obrannému systému, ktorý sa skladal z dvojnásobného venca opevnenia. To bolo tvorené spojením jednotlivých obvodových múrov okolitích domov. Prístupové cesty do mesta boli ochraňováné celkom piatimi bránami, z nich sa zachovala len táto. Súčasnú barokovú podobu získala v 18. storočí.

Kalvária

Jedná sa o komplex sakrálních stavieb, z ktorých sa Vám naskytne úžasná scenéria výhladu na Štiavnicu a prilahlé okolie. Táto dominanta mesta je demonštráciou ľudského umenia prelínajúceho sa s kúzlom prírody. Základný kameň Kalvárie bol postavený v 14. septembra 1751. A trvalo 7 rokov, kým bol komplex dokončený. Celý projekt inicioval jezuitský kazatel František Perger.  Kalvária zahrňuje celkom 23 objektov, ktoré predstavujú skutočné unikátne sakrálne umenie zachycujúce posledné okamihy v živote Ježíša Krista. K obnoveniu krížovej cesty došlo v roku 2011.

Tajchy, umele vytvorené jazerá okolo Banskej Štiavnice

Oblasť Banskej Štiavnice je známa pre svoj jedinečný systém umelých jazier – tajchov. Budovanie týchto diel započalo v 16. storočí a pretrvalo až do 19. storočia. Celý systém sa skladal z 60 umele vytvorených jazier s celkovou kapacitou 7 milionov m3. Jednotlivé tajchy boli medzi sebou dômyslne prepojené priekopmy. Vzhladom k tomu, že oblasť Banskej Štiavnice neovplývala prírodními vodními zdrojmi, tak boli priekopy velmi užitočné. Slúžili ku zhromažďovaniu a uchovávaniu snehu a daždovej vody, ktorá bola akumulovaná do nádrží. Energetický potenciál vody bol tak dalej využívaný pre pohon bánských zariadení. V sučastnosti sa z týchto vodních diel zachovalo len 24 nádrží.

Botanická záhrada

Botanická záhrada o rozlohe 3,5 ha bola vybudovaná v období 1831 – 1861. Záhrada je rozdelená na dve časti. V oboch častiach sa nachádza rada tuzemských a exotických rastlín, dokopy cez viac ako 250 exemplárov. Prídite si vychutnat záhradu plnú obrích sekvojí, cédrov libanonských, cédrov atlantických a iných významných druhov flóry.


Svätý Anton

Kaštiel

Kaštiel bol pôvodne postavený v barokovom slohu ako dvojkrídlová budova s arkádami okolo otvoreného nádvoria s barokovou kamennou kašnou. V polovici 18. storočia  Andrej Koháry dokončil rekonštrukciu kaštiela a premenil ho v štvorkrídlové šlachtické sídlo. Rodiny Koháryou a Coburgou boli majitelmi tohoto kaštiela a významne ovplyvnili jeho historiu. Sústredili tu mnoho umeleckých diel a dobového nábytku z rôznych častí sveta (18. – 20. storočí). Kaštiel slúžil od roku 1962 ako múzeum, v súčastnosti je múzem umenia, historie a poľovníctva. Jeho bezprostredné okolie je obklopené nádherným parkom. Každoročne sa tu začiatkom septembra konajú slávnosti Svätého Huberta.

Sklene Teplice

Sklené Teplice sú malé mestečko zo 14 liečivými prameňmi a kúpeľmi.Iné zaujímavé mestá

Banská Bystrica

Je jedním z prvích miest, kde bola vyhlásená mestská pamiatková rezervácia na Slovensku. Jej historia siaha až do doby stredoveku, kde sa tu tažilo zlato a striebro. Centrum Banskej Bystrice je historickým dedičstvom a hradný areál bol vyhlásený národnou kultúrnou pamiatkou.


Kremnica 

Kremnica patrí medzi významné centrá tažby drahých kovov. Jej historia siaha do stredoveku, ked sa tu započala tažba zlata. Významnou tu bolo razenie mincí, dodnes tu funguje jedna z najstarších mincovni na svete.Bratislava

90 minút jazdy autom

Hlavné mesto Slovenska s temer polmilionom obyvateľov, jeho dominantou je Bratislavský hrad a historické centrum s množstvom barokovích palácov. Dalšími dominantami mesta sú moderné stavby z 20. storočia: Nový most cez Dunaj a tzv. UFO – veža reštauracia, kde se podáva vynikajúce jedlo.

Viedeň

2 hodiny jazdy autom

Vo Viedni je možné nájsť  rôzné architektonické štíly, či už romantický kostol sv. Ruprechta alebo barokový kostol sv. Karla Boromejského. Nájdete tu tiež mnoho klasických budov alebo modernú architektúru. Narazit tu môžete tiež na mnoho secesních stôp, ale taktiež architektúru 20. storočia presláveného Friedricha Hundertwassera. Pokial máte radi kone, nesmiete si nechat ujsť predstavenie španielskej jazdeckej školy. Ďalej je tu množstvo divadiel, parkov, známych viedenských kaviarní, zábavný park Prater, Opera a mnoho dalších atrakcíí.


Budapešť

2:45 hodiny jazdy autom

Výbor pre svetové kultúrne dedičstvo UNESCO zaradil na svoj zoznam tiež Pamätník milénia – ktorý patrí k jedným z najviac romantických častí mesta. Dunaj rozdeluje mesto na dve časti Budín a Pešť. Vo fascinujúcej časti Budína nájdete Matyášov chrám, Citadelu, Budínský hrad, barokové kostoly a turecké kúpele tzv. vodného sveta a omnoho viac!

V meste sa koná Sziged - jeden z najväčších hudobních a kultúrnich festivalov v Europe. Koná sa každoročne v auguste na severe Budapešti. Týždenní festival vznikol z pôvodnej malej študentskej akcie v roku 1993, a stal sa jedním z najväčších europskych rockových festivalov. 


Dalšie výlety

Další výlet Vás môže zaviest do Nízkých Tatier, ktoré sú vzdialené približne 2 hodiny jazdy autom.

Vysoké Tatry


Nízké Tatry

Další výlet Vás může zavést do Nízkých Tater, které jsou vzdálené přibližně 3/4 hodiny jízdy autemVeľká Fatra


Comments